Patron kościoła w Gieczu – Święty Mikołaj

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców  swym znacznym majątkiem dzielił się z potrzebującymi, Wybrany na  biskupa Miry w Azji Mniejszej podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda które czynił przysparzały mu jeszcze większej chwały. W czasie prześladowań jakie wybuchły za czasów cesarza  Dioklecjana  i Maksymiana  Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w 313 roku. Święty Mikołaj uczestniczył w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku na którym występował jako przeciwnik arianizmu. Po długich jeszcze latach rządów zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem . Ciało zostało pochowane w  Mirze gdzie przetrwało do 1087 roku. Dnia 9 maja tego roku zostało przewiezione do Bari we Włoszech  a 29  września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec  w bazylice wystawionej ku jego  czci  papież Zerben II . W 1089 roku przy grobie Św. Mikołaja odbył się synod który miał za cel połączenia kościołów prawosławnego z rzymskim. Zebrało się na nim 184 biskupów. Obecna Bazylika Św. Mikołaja w Bari pochodzi z XII wieku i była konsekrowana  w 1197 roku. W 1957 roku przeprowadzono badania naukowe grobu Św. Mikołaja a ekspertyza wykazała że  Święty był niskiego  wzrostu  ale za to miał silną posturę a w chwili śmierci miał 72- 80 lat. Miasto Bari urządza corocznie uroczystości ku czci swojego patrona 9 maja  i 6 grudnia .Pierwsza jest pamiątką sprowadzenia jego relikwii  a druga dniem jego śmierci. Święty Mikołaj był znany jako patron gospodarzy i pasterzy, uchodzi  za patrona piwowarów , młynarzy, flisaków i notariuszy ale przede wszystkim jego popularność związana  jest z  przebieraniem się ludzi i rozdawaniem prezentów. Kult Św. Mikołaja jest nadal popularny . Pod jego wezwaniem jest w Polsce 327 kościołów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *