Patron kościoła w Grodziszczku – Święty Jan Chrzciciel

Wg Nowego Testamentu Jan   Chrzciciel urodził się pół roku przed Jezusem z Nazaretu w wiosce Ain Karim. Był  synem żydowskiego kapłana Zachariasza i Elżbiety krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego narodziny  zapowiedziane były jako dowód  prawdziwości zapowiedzi złożonych przez Archanioła Gabryela  Maryi w czasie zwiastowania  a także  przepowiedziane były jego ojcu  przez Anioła w Jerozolimie  Świętym.  W dość młodym wieku Jan zapewne po śmierci rodziców zrezygnował z możliwości zostania  kapłanem i rozpoczął życie pustelnika na pustyni Judzkiej gdzie prawdopodobnie  zetknął się z esseńczykami . Na pustyni powołany został  na proroka  a jego głównym zadaniem stało się wzywanie  ludzi  do nawrócenia i odnowy  duchowej. Przygotowywał drogę do publicznej służby Mesjasza .  Symbolem  przygotowań był chrzest udzielany przez Proroka słuchaczom jego nauk w rzece Jordan. Niedługo po chrzcie Jezusa  Jan wtrącony został  do więzienia  z jawne krytykowanie niemoralnego małżeństwa  tetrady Galilei i Heroda  Antypasa. Na skutek spisku  żony Heroda  Herodiady  został  stracony  przez ścięcie ok. 32 roku. Według tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej grób Jana Chrzciciela znajduje się  w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku. Relikwie prawej ręki znajdują się w Chramie Chrystusa Zbawiciela w Moskwie gdzie trafiły po zajęciu Malty przez Napoleona Bonaparte., natomiast relikwie palców przechowywane są w Sienie i Stambule.  Jan Chrzciciel jest patronem wielu państw i miast oraz parafii. Jest patronem zakonów między innymi  joannitów (Kawalerów Maltańskich) , mnichów , dziewic, pasterzy, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy, abstynentów,  niezamężnych matek, skazanych na śmierć, jest orędownikiem gradobicia i w chorobach epilepsji.  Wspomnienie św.  Jana Chrzciciela w kościele katolickim obchodzone jest 24 czerwca-  narodzenie i 29 sierpnia – męczeńska śmierć.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *